• Jak uniknąć płacenia mandatu wystawionego przez GITD

  Okazuje się, że Generalna Inspekcja Transportu Drogowego obsługująca fotoradary doi obywateli wbrew prawu! Mandaty, które wystawia są nielegalne, jeśli na zdjęciu nie widać, kto prowadził pojazd. Tak orzekł już dwukrotnie sąd. "Super Express" radzi, jak uniknąć płacenia mandatu wystawionego przez GITD.


  Z urzędnikami z GITD da się wygrać! Udowodnił to kilka dni temu Artur Wdowczyk, prawnik z Warszawy, który odmówił przyjęcia mandatu wystawionego na podstawie nieczytelnego zdjęcia. Nie potrafił też wskazać osoby prowadzącej auto w momencie wykroczenia, bo najzwyczajniej w świecie nie pamiętał. Sprawa trafiła więc do sądu, który przyznał prawnikowi rację, a zamknął usta urzędnikom z GITD.
  Co stwierdził sąd? Tyle że GITD nie ma uprawnień, by żądać ukarania właściciela auta, który nie potrafi wskazać, kto prowadził samochód w momencie zrobienia fotografii. Okazuje się więc, że obywatele będący w podobnej sytuacji mogą nie płacić mandatów wystawionych przez GITD.

  Przykład mecenasa Artura Wdowczyka zamknie drogę GITD do karania kierowców złapanych przez... fotoradary. Po tym orzeczeniu sądu II instancji rząd musi przeformułować cały system prawny dotyczący fotoradarów. Nie może być przecież tak, że GITD karze bezprawnie kierowców! Obywatele powinni być wdzięczni "Super Expressowi", który opisał całą sprawę. Dzięki wam ludzie dowiedzą się, że z GITD można wygrać - mówi nam Jerzy Polaczek (52 l.), były minister transportu, obecnie poseł PiS. Poniżej piszemy, co robić, gdy już dostaniemy list od GITD.

  Co robić, gdy dostaniemy mandat od GITD

  1. Jeśli dostaniemy mandat od GITD, możemy go nie przyjąć, jeśli nie byliśmy kierowcą auta lub nie wiemy, kto je prowadził.
  2. Jeśli odmówiliśmy przyjęcia mandatu, wtedy GITD może skierować przeciwko nam sprawę do sądu.
  3. W sądzie z urzędnikami z GITD da się jednak wygrać! Wystarczy się powołać na wyrok sądu II instancji, który orzekł niedawno, że GITD nie ma uprawnień, by żądać ukarania właściciela auta, który nie potrafi wskazać, kto prowadził samochód w momencie zrobienia fotografii.

  Źródło:www.superauto24.se.pl